ÇIPALAMA ETKİSİ

Çıpalama etkisi.. 
Ne olduğunu biliyor musunuz? 
Çıpalama etkisi ya da çıpalama yanılgısı, beynimizin, ilk aldığı bilgiye çok fazla önem vermesinden kaynaklı olarak ilk gelen bilgiye takılı kalması, ve sonrasında gelen bilgilere yeterli derecede adapte olamama eğilimi..
Yani, beyin ilk gelen bilgiye çıpa atıyor ve orada büyük ölçüde kalıyor..
Hani, sabit fikir, doldum akıl, basma kalıp düşünce, kalın kafa gibi tanımlamalar yapıyoruz ya zaman zaman, hah işte bunların içinde var hep bu kavramın etkisi..😂😂
Birini ikna etmek isteyen insanlar için oldukça faydalı bir kavram bu, zira, reklamcılar, politikacılar, emlakçılar, avukatlar gibi,  iknanın önemli olduğu meslekleri icra eden insanlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor..
Yöneticiler de oldukça faydalanıyor bu kavramdan..
Ne kötü değil mi?  
Değil mi..!?
Bilmem..
Çoğumuz, bu kavramı bilmiyor, duymamış.. Çok da yaygın kullanılan bir kavram değil..
Ama, çok da yaygın olarak düşülen yanılgılarda etkili..
Tam da bu nedenle yazmak istedim aslında..
Kendi hayatımız, evrimimiz, gelişimimiz için; ilk duyduğumuza takılı kalmaya çalışan bir beynimiz olduğunun farkında olalım da, farklı düşüncelere, fikirlere ön yargısız yaklaşmak, anlamak, algılamak için kendimize biraz zaman ve şans verelim diye..
Bilginin, en yakın çevremizde konuşulan, kulaktan dolma bir ezber durumunun çok daha ötesinde bir değer olduğunu anlamamız, hatırlamamıza küçücük bir katkı olsun diye..
Ve dikte edilen her türlü bilgiden kendimizi korumayı öğrenebilelim diye..
Çapalamadan, çıpalamadan..
Sağlıcakla..
1 Paylaşımlar

YAPILAN YORUMLAR : “ÇIPALAMA ETKİSİ

  1. Güya dikte edilen düşünceye karşı çıkanların hepsinin birden nasıl oluyorsa aynı alternatife ulaşması bana 'ben sürü psikolojisinden çıkıyorum diyen koyuna ben de, ben de, ben de diyerek ne yapıp edip sürüleşen koyunların karikatürü'nü hatırlatıyor 🙂

  2. NLP bilen eski bir arkadaşım bu ve buna benzer şeyleri kullanarak hayatındaki insanları manipüle etmeye alışık yaşıyordu. Bu yüzden dostluğumuz hiçbir zaman gerçek bir dostluk olmadı, sonrada uzaklaştık zaten. Bilip kendimizi korumak lazım… Ne yorucu oldu hayat böyle ya!

  3. Çıpalama etkisi örneği midir bilmiyorum ama çıpalama etkisi benim okul hayatıma yön vermiş olabilir. Ben derslerde öğretmenlerimi dinlemeye çalışırdım. İlk anlattıklarında konuyu anlardım. Tekrar tekrar aynı şeyi anlatmaları canımı sıkardı. Aptallara anlatıyorlar galiba derdim. O sırada dikkatim dağılırdı. Fakat o sırada anlatılan yeni şeylere karşı algılarım kapalı olurdu. Sonra sınavlara gelince düşük notlar alırdım.

  4. İlk defa böyle bir terim ile karşılaşıyorum. Faydalı yazınız için çok teşekkür ediyorum, bu sanırım biraz bende de var. Kendimi bazı konularda inanılmaz ön yargılı buluyorum ve kolay kolay da bu yargım değişmiyor. Şu çıpayı bi değiştirme zamanı geldi sanırım 🙂

    1. Sanırım hepimizde var, farkına varmak ve bunu en düşük seviyeye çekebilmek için uğraşmak sanırım çok şey kazandırır bizlere, belki de zamanla evriliriz ve yok olur😊😊 teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir