AKIL

Hayatın en sağlam temeli, taşıyıcısı sizce ne?
İyilik mi, merhamet, vicdan, adalet, sevgi mi? 
Değil bence..
Çalışkan olmak, zeki, hırslı olmak mı?
Bunların hepsi çok inanılmaz güzellikler katsa da hayata, yaşanmışlıklara.. 
Bence değil..
Bence en olmazsa olmazı “Akıl”..
Akıl, illaki eşlik edecek.. En güzel duygulara bile.. Süzmek için değil de, beslemek, bir başka boyut kazandırabilmek için..
En güzel, en naif duyguların bile hakkını verebilmek için lazım akıl..
Sevgi, emek, merhamet gibi en saf, en içerden gelen duygular bile, içerden gelirken yine o içerdeki akılla beraber gelmezse, bence olmuyor tam.. Bir şeyler eksik kalıyor..  
Bu arada, atalarımızın, bu kadar önemli bir kelime için, “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” ya da “Akıl yaşta değil baştadır” gibi teğet cümleler yerine daha okkalı sözler söylemelerini de yeğlerdim..😀😀
Neyse😀
Aklın herkese verilmiş bir ödül olduğuna inanıyorum.. Ama kullanıp kullanmama durumuna göre akıllı ya da akılsız davranışlar sergileniyor sanki..
Ve düşündüğümüzden daha zor giden, bizi şaşırtan, hatta hayal kırıklığına uğratan her konuda, bir akıl zafiyetinin var olduğuna inanıyorum..
Yanlış anlaşılma durumlarında, iletişim kopukluklarında “benim niyetim iyiydi” tekrarına sığınmak yerine, bence bir akıl eksikliğini akla getirmek getiriyor..
Ya da..
Emeğin, sarfettiğin enerjin, sonuçsuz, mutsuz, yorgunluklara dönüşüyorsa..
Yaptığın iyilikler, gerçekten de karşındakine iyilik olarak geçmiyorsa..
Zekandan yeteri kadar faydalanamıyorsan..
Çok merhametli olmana rağmen, kara vicdanlılara denk geliyorsan,  Vecihi nin “ kara vicdanlıııııııı” şarkısı hep bir varsa dilinde.. (Büyük Usta Şener Şen’ e saygıyla)
Bir akıl zafiyeti söz konusu mu, bir düşünmek lazım gibi geliyor.
Çünkü, içinde akıl olmayan bir hareket, bir adım, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, doğru yere varmıyor bence.. Hedef şaşıyor sanki, niyetlendiğimiz noktadan sapıyor. Sonra da anlayamıyoruz; niyetimizle, elde ettiğimiz sonuçlar arasındaki farkın sebebini..
Lazım akıl, evet.. Akılcı olmak lazım..
Sağlıcakla..
14 Paylaşımlar

YAPILAN YORUMLAR : “AKIL

  1. Evet o akıl bazen kullanılmıyor. Neden bilmem?
    Insan çok karmaşık bir yapı. Hem kendi içinde hem sosyal olarak.
    İşin fiziki ve kimyasal yönü de var. Herşey birbirini çok fazla etkiliyor bence. Bu karmaşıklık muhteşem olmakla beraber aklın düşmanı gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir